Růženec
Vážení přátelé,
cesta, která vede ke Světovým dnům mládeže, je naplněna množstvím snů, příprav a cílů, kterých je třeba dosáhnout. Stejně jako Maria odešla z Nazareta do Judska do Alžbětina domu, odcházíme i my za povoláním papeže Františka do léta 2023. S Marií neseme také Ježíše, který chce mnohé oslovit skrze nás. To nás přesvědčuje, že jen s Ježíšem a Marií dosáhneme cíle Světových dnů mládeže. Proto je modlitba růžence tak důležitá zvláště nyní.
Čtyři řady růžencových tajemství – radostné, tajemství světla, bolestné a slavné – jsou znaky duchovního života, cesty, kterou chceme jít s Ježíšem; od narození až po ohlášení Božího království, od darování života k slávě, které lze dosáhnout pouze skrze něj. Jsou znaky cesty, kterou chceme jít s Marií. Ta byla první, kdo ho následoval od Zvěstování ke Káně Galilejské, od Kány ke kříži a od kříže k dokonalé účasti na vzkříšení. Takové budou i Světové dny mládeže, od zvěstování k uskutečnění a od těžkostí k utěšení, které nám všem Bůh dává.
Ať je nám růženec průvodcem a motivací na cestě, kterou se vydáme!
Kráčím a modlím se s vámi,
+ Manuel Clemente
Zamyšlení k jednotlivým tajemstvím si můžete také stáhnout a vytisknout.
Tajemství slavná
„Kontemplace Kristovy tváře se nemůže zastavit u obrazu Pánova ukřižování. On vstal!“ Růženec toto vědomí zrozené z víry vždy vyjadřoval vyzváním věřících k překročení temnot umučení a k soustředěnému pohledu na Kristovu slávu ve vzkříšení a nanebevstoupení. Kontemplací Krista vzkříšeného křesťané znovu odhalují prameny vlastní víry (srov. 1 Kor 15,14) a opětovně prožívají nejen radost těch, kterým se Kristus zjevil – apoštolům, Magdaléně, emauzským učedníkům – ale také neméně intenzivní radost Mariinu z nového života oslaveného Syna.” (Jan Pavel II., apoštolský list Rosarium Virginis Mariae, 23)
Tajemství první – Ježíš, který z mrtvých vstal.
Prvního dne v týdnu časně ráno přišly (ženy) ke hrobu a nesly vonné oleje, které si připravily. Nalezly kámen od hrobu odvalený, a když vešly, tělo Pána Ježíše nenašly. A jak nad tím byly v rozpacích, najednou u nich stáli dva muži v oslnivě bílém rouchu. Zmocnila se jich bázeň a sklopily oči k zemi. Muži jim řekli: „Proč hledáte živého mezi mrtvými? Není tady, byl vzkříšen. (Lk 24,1–6)
- Modleme se, aby radost z Ježíšova zmrtvýchvstání zasáhla srdce každého člověka, hlavně těch, kteří jsou smutní, osamělí nebo bez smyslu života.
Tajemství druhé – Ježíš, který na nebe vstoupil.
Vyvedl je pak směrem k Betánii, zvedl ruce a požehnal jim. A zatímco jim žehnal, odloučil se od nich a vznášel se k nebi. Oni se mu poklonili a s velikou radostí se vrátili do Jeruzaléma. Byli stále v chrámě a velebili Boha. (Lk 24,50–53)
- Modleme se za biskupy, děkujme za to, že nám pomáhají žít s pohledem upřeným k nebi.
Tajemství třetí – Ježíš, který Ducha svatého seslal.
Nastal den letnic a všichni byli společně pohromadě. Najednou se ozval z nebe hukot, jako když se přižene silný vítr, a naplnil celý dům, kde se zdržovali. A ukázaly se jim jazyky jako z ohně, rozdělily se a nad každým z nich se usadil jeden. Všichni byli naplněni Duchem svatým a začali mluvit cizími jazyky, jak jim Duch vnukal, aby promlouvali. (Sk 2,1–4)
- Modleme se za ty, kdo se připravují na křest a biřmování.
Tajemství čtvrté – Ježíš, který Tě, Panno, do nebe vzal.
Říkám vám, bratři, toto: člověk jak je, nemůže mít účast v Božím království, ani člověk s tělem porušitelným nemůže mít účast v neporušitelnosti. Povím vám teď tajemnou pravdu: všichni nezemřeme, ale všichni budeme proměněni. (Stane se to) rázem, v jediném okamžiku, na konečné zatroubení polnice. (Polnice) zazní, a mrtví vstanou s tělem neporušitelným, a my budeme proměněni. Toto tělo porušitelné musí totiž na sebe vzít neporušitelnost, a toto tělo smrtelné musí na sebe vzít nesmrtelnost. (1Kor 15,50–53)
- Modleme se za všechny matky, ať inspirovány Pannou Marií dobře vychovávají své děti a ať je vždy vedou k našemu nebeskému Otci.
Tajemství páté – Ježíš, který Tě, v nebi korunoval.
Pak se objevilo na nebi veliké znamení: žena oděná sluncem, s měsícem pod nohama a s korunou z dvanácti hvězd kolem hlavy. (Zj 12,1)
- Modleme se za naši zemi a za ty, kdo vládnou, aby nás vždy vedli uvědoměle a oddáni společnému dobru.
Tajemství radostná
„První sérií růžence jsou „radostná tajemství“, charakterizovaná radostí vyzařující z události vtělení, což je evidentní již od prvního tajemství, Zvěstování, kde se Gabrielovo pozdravení nazaretské Panny pojí s pozváním k mesiášské radosti: „Raduj se, Maria“. Do tohoto zvěstování ústí veškeré dějiny spásy a v určitém smyslu dokonce i samotné dějiny světa. […] Maria nás přivádí k odhalení tajemství křesťanské radosti, neboť nám připomíná, že křesťanství je především euangelion – „radostná zvěst“ –, která se soustřeďuje v osobě Kristově, vtěleném Slovu, jediném Spasiteli světa.“ (Jan Pavel II., apoštolský list Rosarium Virginis Mariae, 20)
Tajemství první – Ježíš, kterého jsi z Ducha svatého počala.
V šestém měsíci byl anděl Gabriel poslán od Boha do galilejského města, které se jmenuje Nazaret, k panně zasnoubené s mužem jménem Josef z Davidova rodu a ta panna se jmenovala Maria. Anděl k ní vešel a řekl: „Buď zdráva, milostiplná! Pán s tebou!“ Když to slyšela, ulekla se a uvažovala, co má ten pozdrav znamenat. Anděl jí řekl: „Neboj se, Maria, neboť jsi nalezla milost u Boha. Počneš a porodíš syna a dáš mu jméno Ježíš. (Lk 1,26–31)
- Modleme se za všechny těhotné ženy, aby ve světle „ano“, jež řekla Panna Maria, řekly „ano“ novému životu, který roste v jejich lůně.
Tajemství druhé – Ježíš, s kterým jsi Alžbětu navštívila.
V těch dnech se Maria vydala na cestu a spěchala do jednoho judského města v horách. Vešla do Zachariášova domu a pozdravila Alžbětu. Jakmile Alžběta uslyšela Mariin pozdrav, dítě se radostně pohnulo v jejím lůně, Alžběta byla naplněna Duchem svatým. (Lk 1,39–41)
- Modleme se za všechny páry, které nemohou mít děti, aby zcela svěřeni Bohu zakusily plodnost života a manželského svazku.
Tajemství třetí – Ježíš, kterého jsi v Betlémě porodila.
V té krajině nocovali pod širým nebem pastýři a střídali se na hlídce u svého stáda. Najednou u nich stál anděl Páně a sláva Páně se kolem nich rozzářila a padla na ně veliká bázeň. Anděl jim řekl: „Nebojte se! Zvěstuji vám velikou radost, radost pro všechen lid: V městě Davidově se vám dnes narodil Spasitel – to je Kristus Pán. (Lk 2,8–11)
- Modleme se za všechny nenarozené děti a za ukončení potratů ve světě.
Tajemství čtvrté – Ježíš, kterého jsi v chrámě obětovala.
Když nadešel den jejich očišťování podle Mojžíšova Zákona, přinesli (Ježíše) do Jeruzaléma, aby ho představili Pánu, jak je psáno v Zákoně Páně: 'Všechno prvorozené mužského rodu ať je zasvěceno Pánu!' Přitom chtěli také podat oběť, jak je to nařízeno v Zákoně Páně: pár hrdliček nebo dvě holoubata. (Lk 2,22–24)
- Modleme se za ty, kdo se připravují na první svaté přijímání, aby Ježíše jako živé svatostánky přinášeli těm, které na své cestě potkají.
Tajemství páté – Ježíš, kterého jsi v chrámě nalezla.
Jeho rodiče putovali každý rok do Jeruzaléma na velikonoční svátky. Když mu bylo dvanáct let, vydali se tam na svátky jako obvykle. A když ukončili sváteční dni a vraceli se domů, zůstal chlapec Ježíš v Jeruzalémě, a jeho rodiče to nezpozorovali. V domnění, že je ve skupině (poutníků), ušli den cesty; (teprve potom) ho hledali mezi příbuznými a známými. Když ho nenašli, vrátili se do Jeruzaléma a hledali ho. Po třech dnech ho našli v chrámě, jak sedí uprostřed učitelů, poslouchá je a dává jim otázky. Všichni, kdo ho slyšeli, žasli nad jeho chápavostí a nad jeho odpověďmi. (Lk 2,41–47)
- V tomto tajemství se modleme za všechny migranty a uprchlíky, aby se cítili přijati, našli útočiště a pocítili, že jsou velmi milováni Bohem.
Tajemství bolestná
„Evangelia přikládají velký význam tajemstvím Kristova utrpení. Křesťanská zbožnost se odjakživa, zvláště v době postní, zastavuje u jednotlivých momentů Kristova umučení v pobožnosti křížové cesty, neboť zde tuší vrchol zjevení lásky a pramen naší spásy. Růženec vyjímá některé okamžiky z Ježíšova utrpení a přivádí modlící se osobu, aby na ně upřela zrak svého srdce a znovu je prožívala. […] Bolestná tajemství přivádějí věřící ke znovuprožívání Ježíšovy smrti. Staví nás pod kříž po Mariině boku, abychom spolu s ní pronikli do hlubin Boží lásky k člověku a v plnosti pocítili její přetvářející sílu.“ (Jan Pavel II., apoštolský list Rosarium Virginis Mariae, 22)
Tajemství první – Ježíš, který se pro nás krví potil.
Potom s nimi šel Ježíš na venkovský dvorec zvaný Getsemany a řekl učedníkům: „Poseďte tady, zatímco se půjdu tamhle pomodlit.“ Petra a dva Zebedeovy syny vzal s sebou. Pak se ho zmocnil smutek a úzkost. Řekl jim: „Má duše je smutná až k smrti, zůstaňte zde a bděte se mnou!“ (Mt 26,36–38)
- Modleme se za ty, kteří jsou osamělí, aby nám náš Pán pomáhal dělat jim společnost a být obrazem jeho přítomnosti v jejich životech.
Tajemství druhé – Ježíš, který byl pro nás bičován.
Pilát jim řekl: „Co tedy mám udělat s Ježíšem, zvaným Mesiáš?“ Všichni volali: „Na kříž s ním!“ On však namítl: „Ale co udělal špatného?“ Oni však křičeli ještě víc: „Na kříž s ním!“ Pilát viděl, že tím ničeho nedosáhl, ba naopak, že bouře stále vzrůstá. Dal si tedy přinést vodu, před očima lidu si umyl ruce a řekl: „Nemám vinu na krvi tohoto člověka. To je vaše věc.“ Všechen lid odpověděl: „Jeho krev ať padne na nás a na naše děti!“ Tu jim propustil Barabáše, Ježíše pak dal zbičovat a vydal ho, aby byl ukřižován. (Mt 27,22–26)
- Modleme se za všechny křesťany, kteří jsou pronásledováni a je jim bráněno žít svoji víru, aby byla respektována jejich svoboda a aby zůstali pevní v Bohu, který je nikdy neopouští.
Tajemství třetí – Ježíš, který byl pro nás trním korunován.
A upletli korunu z trní, vsadili mu ji na hlavu, do pravé ruky mu dali rákosovou hůl, klekali před ním a posmívali se mu: „Buď zdráv, židovský králi!“ (Mt 27,29)
- Modleme se za všechny zasvěcené osoby, aby jejich povolání bylo ve světě zářivým znamením Božího království.
Tajemství čtvrté – Ježíš, který pro nás nesl těžký kříž.
Vojáci tedy vzali Ježíše. On sám si nesl kříž a šel na místo zvané Lebka, hebrejsky Golgota. (Jan 19,16b–17)
- Modleme se za nemocné, aby se na své cestě bolesti přimknuli k našemu Pánu a pocítili jeho sílu a podporu v utrpení.
Tajemství páté – Ježíš, který byl pro nás ukřižován.
Když Ježíš přijal ocet, řekl: „Dokonáno je!“ Pak sklonil hlavu a skonal. (Jan 19,30)
- Modleme se za všechny oběti pandemie koronaviru a za jejich rodiny, aby nalezly světlo věčného života v ukřižovaném Kristu.
Tajemství světla
„Přecházíme-li v kontemplaci od dětství a života v Nazaretě k veřejnému Ježíšovu životu, setkáváme se s tajemstvími, která můžeme nazvat „tajemstvími světla“. Ve skutečnosti je světlem celé Kristovo tajemství. On je „světlo světa“ (Jan 8,12). Tento rozměr se však stává obzvláště výrazným v letech veřejného života, kdy Ježíš ohlašuje evangelium Božího království. […] V těchto tajemstvích zůstává Mariina přítomnost v pozadí, kromě zázraku v Káně. […] Avšak její role v Káně určitým způsobem celé Kristovo působení provází. Zjevení při křtu v Jordáně pocházející přímo od Otce, jehož ozvěna zazněla prostřednictvím Jana Křtitele, promlouvá Mariinými ústy v Káně a stává se významnou mateřskou radou adresovanou církvi všech věků: „Udělejte všechno, co vám řekne“ (Jan 2,5).“ (Jan Pavel II., apoštolský list Rosarium Virginis Mariae, 21)
Tajemství první – Ježíš, který byl pokřtěn v Jordánu.
Když se všechen lid dával pokřtít a když byl pokřtěn i Ježíš a modlil se, otevřelo se nebe, Duch svatý sestoupil na něj v tělesné podobě jako holubice a z nebe se ozval hlas: „Ty jsi můj milovaný Syn, v tobě mám zalíbení!“ (Lk 3,21–22)
- Modleme se za ty, kdo se připravují na přijetí křtu, a za všechny katechety.
Tajemství druhé – Ježíš, který zjevil v Káně svou božskou moc.
Třetí den byla svatba v galilejské Káně a byla tam Ježíšova matka. Na tu svatbu byl pozván také Ježíš a jeho učedníci. Došlo víno, a proto řekla matka Ježíšovi: „Už nemají víno.“ Ježíš jí odpověděl: „Co mi chceš, ženo? Ještě nepřišla má hodina.“ Jeho matka řekla služebníkům: „Udělejte všechno, co vám řekne.“ (Jan 2,1–5)
- Modleme se za všechny páry, které se připravují na svátost manželství, aby jejich společný život byl plný radosti, kterou přináší víno proměněné Ježíšem.
Tajemství třetí – Ježíš, který hlásal Boží království a vyzýval k pokání.
Když byl Jan (Křtitel) uvězněn, přišel Ježíš do Galileje a hlásal tam Boží evangelium: „Naplnil se čas a přiblížilo se Boží království. Obraťte se a věřte evangeliu!“ (Mk 1,14–15)
- Modleme se za bohoslovce, jáhny a kněze, aby svědectví jejich povolání bylo zvěstováním Božího království a stálou výzvou k obrácení.
Tajemství čtvrté – Ježíš, který na hoře Proměnění zjevil svou slávu.
Po šesti dnech vzal Ježíš s sebou Petra, Jakuba a jeho bratra Jana a vyvedl je na vysokou horu, aby byli sami. A byl před nimi proměněn: jeho tvář zazářila jako slunce a jeho oděv zbělel jako světlo. (Mt 17,1–2)
- Modleme se za všechny vězně, aby pocítili povolání začít nový život, změněni setkáním s milosrdnou Boží láskou.
Tajemství páté – Ježíš, který ustanovil Eucharistii.
Potom vzal chléb, vzdal díky, lámal ho a dával jim se slovy: „To je mé tělo, které se za vás vydává. To konejte na mou památku!“ Stejně tak vzal i kalich, když bylo po večeři, a řekl: „Tento kalich je nová smlouva (zpečetěná) mou krví, která se za vás prolévá. (Lk 22,19–20)
- Modleme se za všechny, kdo se podílejí na slavení Eucharistie a slouží při ní, aby společenství Těla Páně – církve – tvořilo jedno tělo a žilo jedním srdcem a jednou duší.
Závěrečná modlitba:
Modlitba světových dnů mládeže v Lisabonu 2023
protože ti, kdo mají Krista, mají pokoj
ať se nám tento Světový den mládeže
jako jsi to kdysi udělala Ty.
stane časem svědectví a sdílení,
v bratrství, spravedlnosti a míru.