Jak ušetřit na letecké dopravě do Portugalska na SDM?

Jak ušetřit na letecké dopravě do Portugalska na SDM?

Článek byl napsán v lednu proto informace obsažené v něm nemusí být aktuální. Využijte popsaných postupů.


Většinou se mluví při nakupování o množstevní slevě. V rámci nakupování letenek to však funguje zcela opačně. Paradoxem je, že skupinová letenka, kterou budeme zajišťovat ze Sekretariátu Sekce pro mládež bude vždy dražší než samostatně sehnané letenky. Linková letadla se stávající kapacitou se rychle naplňují, ale jsou v tuto chvíli stále levnější než nabídka společné přepravy. Cena za skupinovou letenku, kterou vám můžeme nabídnout, na SDM z Prahy (popř. Vídně / Mnichova) do Lisabonu a zpět se v těchto dnech pohybuje okolo 13 000 - 15 000 Kč za osobu. Cenu společné letenky vám můžeme garantovat asi týden. Cena společné dopravy se bude také postupně zdražovat.

Pokud můžete, tak si kupte letenku sami v menších skupinách.

Přílety termíny:

Dny v diecézích: Program Dnů v diecézi Porto začíná 26. 7., ubytovat lze od 24. 7. Ubytování v rámci Dnů v diecézích je plánováno od 26. 7. předpokládáme však, že bude možné přiletět už během 25. 7. a že bude možnost přespat již ve farnostech. 

Na SDM - je možné už přiletět 31.7., začátek programu je 1. srpna 2023.

Odlety termíny:

Zkuste koupit letenky na 6. srpna večer, ale bude největší poptávka po odletech a budou nejdražší. V rámci poutního balíčku můžeme přespat do 7. srpna, tak můžete odletět až v pondělí. Ještě bude možné přikoupit ubytování do 8. srpna, takže je možné odletět i v úterý.

Podívejte se na náš videonávod, jak letenku koupit (na začátku prosince 2022 je cena o polovinu levnější než můžeme nabídnout). Video návod zde: https://youtu.be/cc1KF8Sa9KQ, nebo popis zde: https://drive.google.com/drive/u/4/folders/1hQXB9rOwOYduA2uk_kL_hZdOYAo9gVKD

Letenku lze koupit těmito cestami:

Nákup přímo na webových stránkách/v mobilní aplikaci letecké společnosti. Sami máte přistup do rezervace pro případné změny, rezervaci sedadel, dokoupení zavazadel atd.

Pro porovnání cen a vyhledání leteckých společností létajících do Portugalska můžete zkusit následující vyhledávače: https://www.azair.eu, https://www.skyscanner.cz, Google Lety. Výhodnější ceny mohou být přímo u leteckých společností, zvláště těch, které mají přímé lety: https://www.ryanair.com/cz/cs 

 

 

 

Hlavní výhodou je, že vidíte okamžitě nejnižší ceny letenek ve všech dnech a můžete porovnat nabídky. Při nalezení vhodné nabídky, vždy přejděte na oficiální stránky letecké společnosti a zkontrolujte si, zda je cena správná, případně je-li možné koupit letenku ještě levněji.

Dále můžete zadat i další možná místa odletu (Praha, Brno, Vídeň, Bratislava, větší města v Polsku nebo Německu), nebo příletu (letiště Faro, Porto), počty přestupů apod. Jednotlivé akční letenky mohou mít více přestupů (a tím menší cenu), ale zkontrolujte si vždy délku času na přestup a také jestli v daném městě není více letišť (podle třípísmenného kódu letiště), kde byste se museli mezi nimi nákladně přesunovat.

Zvažte také, jak velké zavazadlo potřebujete, můžete mít společně jedno velké zavazadlo pro několik lidí.

Nevýhodou je, že musíte letenku koupit obratem a jsou zakoupeny na určitého pasažéra. Změna jména cestujícího není u mnoha leteckých společností povolena, nebo je zpoplatněna poplatkem okolo 3000 Kč.

Další doporučení a postřehy:

  • Při vyhledávání letenek mějte pokaždé zapnuté anonymní okno, web totiž monitoruje váš pohyb a uměle pak navyšuje cenu letenky. Po hledání smažte údaje a historii.
  • Stáhněte si webové prohlížeče Brave, Vivaldi, DuckDuckGo (blokují reklamy a brání v monitorovaní vaší činnosti online).
  • Ceny letenek se stále vyvíjí - většinou zdražují, zvláště tehdy, když se začnou vykupovat místa v letadle. Letecké společnosti uvolňují místa v letadla postupně. Proto vás může překvapit, že jeden týden vám vyhledávání ukazuje poslední místa za nějakou výhodnou cenu a v další dnech se jakoby “objeví” nové letenky.
  • Cena letenky se může měnit v závislosti na dnu v týdnu a času nákupu.
  • Podle odborných analýz by mělo být nejlepší koupit letenky v úterý odpoledne nebo o víkendu. V úterý většina leteckých společností vypouští do prodeje levné letenky. 

Ke společné dopravě se Sekretariátem Sekce pro mládež:

Nabídka naší ceny (v tuto chvíli 13.000 - 15 000 Kč) za plánovanou společnou leteckou dopravu je garantována jen dočasně a jen v omezeném počtu míst. Z důvodu jednání s leteckými společnostmi potřebujeme znát co nejdříve počet poutníků, kteří i přes dražší cenu letenky chtějí letenku koupit od nás. Nemůžeme zaručit, že společná doprava bude probíhat v rámci vámi zvolených farností, ale při přihlášení vaší skupiny v rozmezí 24 hodin, se pokusíme zajistit skupinovou dopravu. 

Kdo se dříve přihlásí, ten letí, kdo se přihlásí později platí více, kdo se přihlásí pozdě, tak jde asi pěšky :)

V rámci odletů z Prahy, Vídně a Mnichova a odletů z Lisabonu počítáme s koordinací dopravy na letištích. Přepravu z letiště na Dny v diecézích a zpět do Lisabonu budeme zajišťovat.